niedziela, 3 kwietnia 2011

Krym - główne ośrodki wypoczynkowe cz. III - Feodosja

Feodosja - jedno z największych uzdrowiskowych miast Krymu - położone na jego południowo-wschodnim wybrzeżu w jednoimiennej zatoce, okrążonej z południowego zachodu przez niewysokie odnogi łańcuchu górskiego Tiebie-Oba.

To jedno z najstarszych krymskich uzdrowisk i dawne miasto, założone jeszcze w VI wieku przed naszą erą przez greckich osadników, które cudem zachowało swoją antyczną odwieczną nazwę "Bogiem dana". Co prawda, na przestrzeni wieków ta nazwa kilka razy się zmieniała. Z początku miasto należało do Cesarstwa Bosporskiego, następnie było zburzone przez Gunnów, a w III wieku przed naszą erą zdobyte przez Alan, którzy nazwali go Ardabra, co w tłumaczeniu oznacza  "Miasto siedmiu bogów". W V wieku miasto przeszło pod kontrolę Cesarstwa Bizantyjskiego, następnie na jakiś czas zdobyte przez Chazarów, po czym ponownie zwrócone Bizancjum. Po podboju Krymu przez Złotą Hordę, w miejscu Feodosji istniała kwitnąca handlowa kolonia Kaffa, która w 1475 roku po zdobyciu przez turków była przemianowana na Kefie. W 1771 roku w czasie wojny Krymskiej Feodosja była wzięta szturmem przez wojsko rosyjskie i od 1774 roku miasto było włączone do Imperium Rosyjskiego. Zresztą, miasto nieraz jeszcze było w epicentrum działań bojowych, zwłaszcza podczas II Wojny Światowej.

Jak dotrzeć do Feodosji.

Mianowicie pociągiem prosto z dworca kolejowego, znajdującego się na ulicy Nabrzeżnej, albo ze stacji kolejowej «Ajwazowskaja», położonej także w linii miasta równolegle z dworcem autobusowym. Można również dostać się z dworca kolejowego Simferopol, skąd często kursują rejsy autobusowe i marszrutki do Feodosji. Także samolotem do portu lotniczego w Simferopolu, następnie dotrzeć do dworca kolejowego lub autobusowego i przesiąść się na autobus lub marszrutkę do Feodosji. Podróżując natomiast samochodem, należy udać się w kierunku południowo-wschodnim od Dżankoja (pierwszej dosyć dużej miejscowości półwyspu Krymskiego) do Feodosji.

Odpoczynek w Feodosji.

Obecnie Feodosja - nowoczesne uzdrowiskowe miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą służącą zarówno leczeniu jak i odpoczynku, duży port morski. Klimat miękki, morski z gorącym latem i stosunkowo ciepłą zimą. Feodosja po ilości słonecznych dni w roku przewyższa nawet Jałtę. Dzięki temu morze tutaj szybciej się nagrzewa, niż na Południowym brzegu Krymu, a sezon kąpielowy trwa od końca maja do połowy października. Feodosja jest uznawana za uzdrowisko lecznicze - na wschód od niej rozmieszczonych jest mnóstwo słonych jezior - limanów, jak również mineralnych źródeł. Woda i borowina z jezior i źródeł z powodzeniem wykorzystywana jest do leczenia różnych chorób - od sercowonaczyniowych do skórnych. Uzdrowisko jest bardzo lubiane przez rodziny z dziećmi - morze jest tutaj niegłębokie, szybko się nagrzewa i doskonale nadaje się do wypoczynku z maluchami. Tutaj każdy wczasowicz znajdzie dla siebie wszystko co tylko dusza zapragnie.

Plaże Feodosji.

W Feodosji jest wiele najróżniejszych plaż z różnorodnym pokryciem i morskim dnem. Najbardziej popularną jest 15-to kilometrowa Złota plaża - szeroka, z łagodnie położonym dnem, pokryta piaskiem z drobno-przetartych muszli. Tutaj  bardzo rozwinięty jest serwis rozrywek plażowych. Ta plaża najbardziej nadaje się do rodzinnego wypoczynku.
W zachodniej części miasta, na terytorium agrofirmy "Koktebiel" przybrzeżny pas jest jeszcze bardziej różnorodny. Od przylądka Mieganom zaczyna się ciekawe miejsce - prawdziwa pustynia, która ciągnie się do zatoki Lisjej, gdzie kończy się srebrzystymi zaroślami oliwnika wąskolistnego, rosnącego prosto na plaży, pokrytego szarym piaskiem i drobnym żwirem. Uwaga: tutaj wchodzić do morza trzeba bardzo ostrożnie ze względu na obecność mnóstwa dużych kamieni!
Dalej, w centrum  doliny Otuzskiej znajdują się sztuczne plaże pensjonatu "Krymskie Primorje", okrążone bardzo ładnym parkiem. W zachodniej części tejże doliny - plaże z gruboziarnistego piasku z domieszką żwiru.
Bardzo ciekawe są drobne zatoki, położone niedaleko dawnego wulkanu Kara-dag. Plaże tu są z drobnego żwiru, spotyka się też i otoczak szlachetny. Na plaży Biostacji Karadagskiej otoczak jest bardzo duży,  woda tutaj bardzo czysta. Szczególnie atrakcyjne są bajkowe plaże Laguszaćja (Żabia) i innych karadagskich zatok. Można dostać się na nie kupując bilet na «małą ścieżkę ekologiczną » lub dotrzeć na kutrze na dzikie plaże  w zatokach Serdolika oraz Barachta.
Od Kara-daga do przylądka Kameleon ciągnie się zatoka Koktebielska. Kiedyś jej pas przybrzeżny  był prosto usiany przez szlachetne otoczaki, które zostały zabrane na pamiątkę przez odpoczywających. Teraz w tym miejscu jest sztuczna plaża z betonowym nabrzeżem. Na zachodzie Feodosji położona jest komfortowa plaża "Grin", wyłożona z desek i zasypywana drobnym złocistym piaskiem. Na wschodzie natomiast jest plaża dla nudystów z drobnym przyjemnym żwirem.
Bardziej na wschód od przylądka Kameleon wczasowicze znajdą plażę Francuską oraz znakomite piaszczyste plaże zatoki Cichej i ogromną plażę "Ordżonikidze", także piaszczystą. Praktycznie wszystkie plaże w Feodosji są bezpłatne i ogólnodostępne z rzadkimi wyjątkami.

Zabytki i atrakcje w Feodosji.

W dawnym mieście z wielowiekową historią pozostało niemało zabytków architektury. Tu znajdują się resztki fortecy Kafa, wieża Świętego Konstantina, Cerkiew Wwiedienskaja, Ormiańska świątynia Sarkisa i meczet Mufti-Dżami. Duże zainteresowanie dla turystów przedstawia galeria obrazów im. I. K. Ajwazowskiego, która znajduje się w budynku, gdzie żył i tworzył wybitny artysta malarz. Oprócz tego, w mieście możemy zwiedzić kilka ciekawych muzeów: Muzeum Krajoznawcze - jedno z najstarszych muzeów Europy, które wcześniej nosiło nazwę "Feodosijskie Muzeum Starożytności"; Dom-Muzeum pisarza A. Grina, Narodowe Muzeum radzieckiej rzeźbiarki Wiery Muchinej, unikatowe Muzeum Pieniędzy i Muzeum  Lotniarstwa (deltapłanierizmu).
Jest oczywiste, że w Feodosji jest bardzo rozwinięty serwis odpoczynku plażowego z przeróżnymi wodnymi rozrywkami, atrakcjami, szeroką siecią kawiarni i restauracji. Ponadto - ogromny wybór wycieczek po całym półwyspie Krymskim, które przyniosą nam masę niezapomnianych wrażeń.

Zamieszkanie i ceny w Feodosji.

Znalezienie mieszkania na każdy gust i kieszeń w Feodosji nie przedstawia żadnego problemu. Jest tu masa i komfortowych hoteli klasy «luks», i ogromnych ośrodków wypoczynkowych oraz pensjonatów, przytulnych prywatnych mini-hoteli i niedrogich mieszkań w sektorze prywatnym. Polityka cenowa jest wprost proporcjonalna do komfortu, rozlokowania oraz sezonu, zresztą, jak i we wszystkich południowych uzdrowiskach. W porównaniu  z południowym brzegiem Krymu ceny w Feodosji są znacznie niższe. Spadają one zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, i wtedy można połączyć niedrogi odpoczynek z  leczeniem w uzdrowisku.
W mieście są dziesiątki kawiarni i restauracji z różnorodną kuchnią i dostępnymi cenami, wiele sklepów i rynków, na których wczasowicze mogą kupować świeże warzywa i owoce za umiarkowaną cenę. Ogólnie mówiąc, odpoczynek w Feodosji cieszy się popularnością z powodu  dobrej relacji niskich cen i dobrej jakości.

1 komentarz:

  1. Witam!
    Bardzo ciekawy artykuł. Podoba mi się fakt, że nawiązał Pan do historii tego uzdrowiska, jakże bogatej i odległej zarazem, wskazując przy tym zabytki, jakie możemy spotkać udając się na wypoczynek do Feodosji.
    I mega ważne - ceny, które jak się okazuje są do przyjęcia praktycznie dla każdego.
    Diękuję za super wiadomości.
    Miłego wieczoru i dalszych artykułów - czekam.

    OdpowiedzUsuń